Школа раннього розвитку
Дитячий клуб «Лоло»
Київ 
 
228 - 98 - 19
 
 
Ми у соц-мережах: Детский клуб Лоло в Facebook    

Поради хореографа

КЛИШОНОГІСТЬ
 
 
Стопа людини складається з 18 кісток. Всі вони певним чином взаємодіють одна з одною. Під час порушення анатомічної відповідності між кісточками, які формують скелет стопи, виникає деформація стопи: вона (стопа) повернута всередину, а пальчики дивляться один на одного.

Певну причину, через яку виникає хвороба, виділити складно. Як правило, клишоногість у дітей виникає, якщо на якомусь етапі внутрішньоутробного розвитку та формування скелету малюка виник збій, внаслідок чого стопи підверглися деформації.
 
Але іноді проблеми з ніжками у дітей проявляються у тому віці, коли вони починають ходити.

Чому це трапляється?

Коли малюк починає ходити навантаження на ніжки збільшується. Якщо м’язи та сухожилля ще не достатньо розвинуті (просто не встигають за ростом та вагою тіла, а також бажанням дитини пізнавати світ), це може вплинути на те, як дитина ходить.

Серед інших причин клишоногості можна назвати і знижений (або підвищений) тонус певної групи м’язів ніг, недорозвиненість кістки, пірамідальну недостатність (дитина встає на ціпочки під час ходьби, чи постійно піджимає пальчики), дисплазію (можливо, в минулому), рахіт, неправильне взуття.

Профілактика клишоногості:

• професійний масаж та гімнастика;
• ортопедичне взуття;
• ходьба по гарячому піску, по траві, по сходах, по гірці вгору-вниз, по масажному килимку;
• масаж стоп та ікр дитини за допомогою масажної щітки, «викачування» зовнішніх поверхонь ікр та стоп масажним м’ячиком;
• ванночки для ніг з сіллю комфортної температури.

Вправи при клишоногості (виконувати без взуття)

Ходьба (виконувати щодня):

1.«Крок балерини». Виставляємо носок однієї ноги вперед та в сторону, потім висуваємо п’ятку цієї ж ноги якомога сильніше вперед, робимо крок. Далі повторюємо з іншої ноги. Потрібно слідкувати за тим, щоб ноги в колінах були витягнуті до кінця.
2.«Ходимо, як клоун». Ставимо п’яти разом, носки якомога сильніше розведені в сторону. Таким чином починаємо ходьбу, намагаючись зберегти вихідне положення.
3.«Ходьба на носках». Носки обов’язково повинні бути розведені в сторони.
4.«Ходьба на п’ятах». Під час ходьби намагатися щоб носки дивились в сторони.
5.«Ходимо, як солдати». Марширувати, високо піднімаючи коліна (вони повинні бути направлені тільки вперед, паралельно один одному).

Вправи з гімнастичною палицею (виконуються щодня):

1. Ходьба упоперек палиці (п’яти повинні торкатися підлоги).
2. Ходьба вздовж палиці, як цирковий артист.
3. Ходьба таким чином, як і в «Кроці балерини», тільки носок потрібно ставити на палицю, а п’яту залишати на землі.

Присідання:

1. Прості присідання. Руки вперед, стопа повністю стоїть на землі (10-15 разів). Спочатку, можна тримати дитину за руки, проте старатися, щоб дитина виконувала присідання самостійно.
2. Присідання, схрестивши ноги. Поставити праву ногу попереду лівої, стопи повністю стоять на землі (8-10 разів). Повторити з лівої ноги. Тут обов’язково потрібно тримати дитину за руки.
3. «Кішка». Дитина стає напроти дивану (крісла), виконує нахил, дістає руками до підлоги, та починає пересуватися вперед одними руками до дивану, випрямляючи при цьому ноги. Дорослий в цей час сидить позаду та тримає дитину за ноги (намагайтеся відтягнути п’яти дитини якомога нижче до підлоги). Дійшовши до дивану, дитина виконує віджимання, потім знову руками по підлозі повертається у вихідне положення.
4. Коригуюча поза «сидячи між п’ят» (для тих, хто не страждає на Х-подібні ноги). Дитина стоїть на колінах, стопи розведені в сторони носками назовні. Повільно опуститися та сісти між п’ят. Сидячи таким чином, дитина може гратися, дивитися телевізор і т.д.

«Неправильна риболовля».

Підготуйте дитячий стілець, декілька пласких іграшкових рибок та коробку. Поставте стілець на килим. Навколо нього розкидайте рибок, посадіть дитину на стілець. Тепер нехай він пальцями ступнів збирає рибок та складає в коробку. Якщо у вас не має рибок, то підійдуть будь-які інші предмети, наприклад, доміно, іграшкові машинки, солдатики, камінці, ґудзики тощо.

«Тягни-Штовхай».

Сядьте на підлогу та посадіть навпроти себе малюка. Витягніть ноги вперед та попросіть його зробити теж саме. Вийде щось на кшталт Тягни-Штовхая. Потім почніть катати невеликий гумовий м’яч між собою та дитиною, використовуючи тільки ноги.
Цю вправу-гру бажано виконувати не менше 10 хвилин. І щоб дитина не засумувала, пограйте з нею одночасно, наприклад, в «міста». При регулярному проведенні цієї гри постановка стопи покращиться.
Для того, щоб виправити неправильну постановку стоп слід запастися терпінням. Спеціальні вправи розвивають та укріплюють послаблені м’язи, розтягують скорочені, але звичка правильно ставити стопи формується при постійному контролі дорослих.