Школа раннього розвитку
Дитячий клуб «Лоло»
Київ 
 
228 - 98 - 19
 
 
Ми у соц-мережах: Детский клуб Лоло в Facebook    

Плоскостопість

ПЛОСКОСТОПІСТЬ

Плоска стопа зустрічається в дітей дуже часто (від 23 до 47% випадків). Плоскостопість характеризується опусканням склепіння спопи й може бути як повздовжньою, так і поперечною.

Плоскостопість часто буває причиною порушення постави. Через неї різко погіршується опорна функція ніг, змінюється положення таза, утруднюється хода. Діти, які страждають на плоскостопість, не можуть довго стояти й ходити, швидко втомлюються, скаржаться на болі в ногах, спині. Плоскостопість негативно впливає на загальне самопочуття дитини, знижує витривалість до фізичних навантажень, погіршує працездатність та настрій. Причини плоскостопості – слабкість м’язів стопи, тривале перебування на ногах, збільшення власної ваги тіла, нераціональне (затісне, широке) взуття, спадковість.

В основі профілактики плоскостопості лежать, по-перше, зміцнення м’язів, що підтримують склепіння стопи по-друге, обмеження навантаження на нижні кінцівки в разі вираженої патології.

Як виявити плоскостопість?

Плоскостопість можна визначити в домашніх умовах. Проте не слід забувати, що у дитини до 3 років стопа пласка – це не хвороба, а фізіологічне явище. А от у дитини старше 3 років наявність пласких стоп – серйозна проблема.

Визначити форму стопи можна так: змастити стопи малюка олією (водою, фарбою, вазеліном) й попросити його стати на білий аркуш, який добре всмоктує вологу. Через 1-1,5 хвилини зняти малюка з паперу й уважно розглянути відбитки стоп.

Якщо сліди мають форму бобу, то це свідчить про нормальність стопи: склепіння підняте й під час руху виконує ресорну функцію. Якщо ж відбилась уся стопа – це ознака початку плоскостопості. В такому випадку Вам необхідно показати дитину лікарю.

Комплекс вправ для профілактики плоскостопості:

1. Ходьба на пальцях. Ходити на пальцях, не згинаючи ніг, руки на поясі; тулуб тримати прямо. Виконувати 1-3 хвилини.
2. Ходьба на зовнішніх краях стоп. Ходити по кімнаті, поставивши руки на пояс, спираючись на зовнішні краї стоп (як клишоногий ведмедик). Виконувати 2-5 хвилин.
3. Ходьба на п’ятах. Ходити по кімнаті на п’ятах з піднятими пальцями ніг, руки тримати на поясі. Виконувати не менше 1 хвилини.
4. Ходьба по гімнастичні палиці. Ходити по покладеній на підлогу гімнастичній палиці приставним кроком таким чином, щоб пальці ніг та п’яти торкалися підлоги. Руки розставити в сторони. Повторювати 5-15 разів.
5. Кочення м’яча ногою. Сидячи на підлозі, котити ступнею по підлозі гумовий масажний м’яч. Вправу виконувати почергово кожною ногою впродовж 2-5 хвилин.
6. Захоплення предметів. Сидячи на кріслі, захоплювати, піднімати й перекладати пальцями ніг різноманітні дрібні предмети, які лежать на підлозі (палички, кубики, машинки, ґудзики тощо). Виконувати 1-3 хвилини.
7. Малювання. В положенні сидячи тримаючи олівець чи фломастер пальцями ніг, малювати кола, квадрати, писати літери тощо. Виконувати почергово правою та лівою ногами.

Окрім лікувальної гімнастики для профілактики та лікування плоскостопості також застосовують:

- ортопедичне взуття;
- теплові, парафінові, грязьові процедури;
- масаж (починаючи з поперекового відділу спини і закінчуючи стопою).